![]()
Útmutató az OKJ SZAKKÉPESÍTÉSEK 2012 kereső használatához
A „Válassz szakmacsoportot" legördülő listában megjelenő (All), azaz „összes" választásakor a keresés az összes szakmacsoportot tartalmazni fogja. A szakmacsoportok esetében a legördülő listából választva egy adott szakmacsoport szakképesítéseit tekintheti meg.
A találati listában megjelenő szakképesítés mellett található kék körre kattintva, egy felugró ablakban kaphatunk rövid információt az adott képesítés besorolásáról, valamint a képzési lehetőségekről (képzés iskolai rendszerben és felnőttképzésben; nappali, tanfolyami, esti, levelező és távoktatásos képzés). További szakképesítéssel kapcsolatos kérdéseivel kérjük a szakkepzes@nive.hu vagy a szakkepzes@lab.hu e-mail címeken érdeklődjön. ![]() A Magyar Közlöny idei 88. számában került kihirdetésre a Kormány 150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelete az Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzék módosításának eljárásrendjéről. A 2012. szeptember 1-jén hatályba lépő rendelet legfontosabb változásai:
Egyszerűsödés: az új OKJ 486 szakképesítést, szakképesítés ráépülést, valamint 146 rész-szakképesítést tartalmaz, ez – figyelembe véve a korábban ezernél is több szakmát – a Jegyzék jelentős egyszerűsödését jelenti.
Új típusok: az eddigi szakképesítés típusok helyére újak lépnek. Részletek»
Egységes azonosító: hasonló, átláthatóságot növelő változás az is, hogy a rendelet értelmében minden szakképesítés egységes, hétjegyű azonosítószámmal fog rendelkezni. Új szintrendszer: jelentősen átalakul a szakképesítések szintezése. Részletek»
Új szakmacsoport: eggyel bővül a szakmacsoportok listája: 22-es kóddal bekerült a Közszolgálat. (Kisebb jelentőségű a 18-as szakmacsoport nevének változása, ennek új megnevezése „Vendéglátás-turisztika”.)
Szakközépiskolai ágazatok: a Szakképzési törvény 2. paragrafusának 40-es bekezdése (szakmai érettségi végzettség) alapján bekerült a jegyzékbe a szakközépiskolai ágazatok megjelölése.
Képzési munkarend: az OKJ rendelet ezentúl az egyes szakképesítésekre vonatkozó lehetséges képzési munkarendeket is definiálja. Ezek a következők lehetnek: nappali (N), esti (E), levelező (L), egyéb sajátos munkarend (S), iskolarendszeren kívüli, adott óraszámú képzés - tanfolyami képzés (TK) és távoktatás (T). Mestervizsgák: külön táblázat határozza meg, hogy az egyes mestervizsgákkal és 5 év szakmai gyakorlattal mely, érettségire épülő szakképzésekbe van bekapcsolódási mód. |